Warning: array_filter() expects at most 2 parameters, 3 given in /home/funreh/domains/fundacjarehabilis.pl/public_html/wp-content/themes/reykjavik/library/includes/classes/class-css-variables.php on line 78

Rehabilitant w telefonie, czyli aplikacje do rehabilitacji

Fundacja Rehabilis

Telerehabilitacja, czyli rehabilitacja na odległość – z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – jest coraz bardziej popularna. I coraz łatwiej dostępna wraz z rozwojem różnorodnych aplikacji, pozwalających na usprawnianie pod kontrolą rehabilitanta, ale w domowym zaciszu. Wybraliśmy trzy całkowicie bezpłatne i dostępne w języku polskim aplikacje do rehabilitacji.

Rehabilitacja po amputacji

Aplikacja przeznaczona jest dla osób użytkujących protezę kończyny dolnej oraz ich terapeutów. Wspiera samodzielne treningi pacjentów w celu poprawienia ich wytrzymałości, koordynacji i równowagi, a także wzmocnienia i rozciągnięcia mięśni. W efekcie posługiwanie się protezą jest sprawniejsze i wymaga znacznie mniej wysiłku.  

„Rehabilitacja po amputacji” składa się z trzech modułów treningowych: siła i wytrzymałość, koordynacja i równowaga, rozciąganie i relaksacja.

Wszystkie ćwiczenia opracowano na trzech poziomach trudności: łatwy, normalny i trudny. Poziom można ustawić w ustawieniach treningu dla wszystkich ćwiczeń jednocześnie bądź zmieniać go dla każdego ćwiczenia odrębnie.

Trening z aplikacją rozpoczyna się od określenia jego długości. Do wyboru masz 3 zalecane czasy trwania (5, 8 lub 11 minut – różnią się liczbą powtórzeń poszczególnych ćwiczeń) lub ustalasz plan indywidualny. Możesz wykonywać ćwiczenia zgodnie z planem ułożonym przez autorów aplikacji bądź włączyć kolejność losową.

W module „Siła i wytrzymałość” wykonujesz ćwiczenia bez protezy. Podstawowym celem jest wzmocnienie mięśni najbardziej obciążonych przy pracy z protezą: nóg, brzucha,pleców i ramion. W kolejnym „Koordynacja i równowaga” zakładasz już protezę i wykonujesz ćwiczenia pozwalające zachować ci równowagę przy codziennych czynnościach. Ćwiczenia z trzeciego modułu „Rozciąganie i relaksacja” pozwolą ci uniknąć przykurczy mięśni oraz rozluźnić całe ciało.

Autorzy aplikacji zadbali o to, by ćwiczenia były jak najbardziej komfortowe – możesz włączyć muzykę, instrukcje głosowe i filmy animowane. Jest też typowy w tego typu aplikacjach timer pokazujący upływający czas danego ćwiczenia. Aplikacja zbiera dane statystyczne, dzięki którym będziesz mógł monitorować swoje postępy. 

Producent aplikacji: Otto Bock Polska Sp. z o.o.

Link do strony producenta, gdzie można pobrać aplikację: https://www.ottobock.pl/protezy-konczyn/informacja-dla-amputowanych/od-amputacji-do-rehabilitacji/aplikacja-na-smartfon-rehabilitacja-po-amputacji/

Zdrowy kręgosłup

Ta aplikacja do rehabilitacji kręgosłupa przyda się nie tylko osobom po wypadkach komunikacyjnych, ale wszystkim, którzy nadmiernie obciążają swoje plecy i kark. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, naciągasz szyję, wpatrując się w ekran smartfona, regularnie schylasz się i podnosisz ciężkie przedmioty – zainstaluj sobie „Zdrowy kręgosłup”. Aplikacja jest bardzo uproszczonym trenerem personalnym. Możesz w niej skomponować osobisty program treningowy.

Na początku wybierasz swój awatar oraz jednostki, w których będą podawane wyniki. Następnie wybierasz swój plan treningowy spośród trzech dostępnych: „Zdrowy powrót”, „Prosta postawa”, „Elastyczny kręgosłup”. Łącznie do wyboru masz 90 różnych ćwiczeń, w tym ćwiczeń zaczerpniętych z jogi kręgosłupa. Osoby po wypadkach powinny skonsultować zakres i intensywność ćwiczeń ze swoim fizjoterapeutą.  

Trening rozpoczynasz od ustawienia parametrów: czasu ćwiczeń, czasu przygotowania się do wykonania ćwiczenia, czasu odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami oraz liczby powtórzeń. Program dobiera liczbę i rodzaj ćwiczeń oraz określa czas, jaki zajmie ci ich wykonanie. Dodatkowo dostajesz informację o liczbie kalorii, jakie spalisz.

Każde ćwiczenie wykonywane jest na ekranie smartfona przez twój avatar. Na dole ekranu widzisz upływający czas ćwiczenia, dodatkowo w programie dostępna jest sygnalizacja dźwiękowa.

Jeśli masz problemy z systematycznością, ustaw sobie powiadomienia z przypomnieniem o dacie i godzinie kolejnego treningu. Motywację poprawiają dane statystyczne, dzięki którym możesz obserwować swoje postępy.  

Producent aplikacji: mEL Studio

Link do sklepu, gdzie można pobrać aplikację: https://play.google.com/store/apps/details?id=melstudio.mback&hl=pl

Afast. Powiedz to!

Osobom, które w wyniku wypadku komunikacyjnego doznały urazu czaszkowo-mózgowego prowadzącego do afazji przyjdzie z pomocą aplikacja „Afast. Powiedz to!” Jest w pełni multimedialnym narzędziem rehabilitacyjnym stworzonym przez inżynierów z Politechniki Śląskiej we współpracy z doświadczonymi logopedami. Pomocne może okazać się także w rehabilitacji osób chorujących na chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Bezpłatne konto może założyć zarówno pacjent, jak i jego logopeda. Z aplikacji można korzystać także bez logowania się, nie mamy jednak wówczas możliwości samodzielnego zaprojektowania programów treningowych.

W zależności od stopnia samodzielności osoba dotknięta afazją może rehabilitować się samodzielnie, może też robić to pod okiem opiekuna lub logopedy. Do wyboru są trzy programy terapii dostosowane do potrzeb osób z afazją sensoryczną (trudności z rozumieniem mowy), afazją motoryczną (trudności z wypowiadaniem słów bądź składaniem zdań) i afazją mieszaną (łączącą obydwa typy trudności). Po zalogowaniu się każdy program można skonfigurować według potrzeb pacjenta, dobierając zakres spośród 30 grup ćwiczeń.

Rehabilitować mogą się osoby z afazją w stopniu lekkim i średnim. Co istotne, zarówno strona www, jak i aplikacja zostały opracowane z myślą o osobach, które nie są doświadczonymi internautami. Użytkownik może odsłuchać lub przeczytać treść polecenia bądź wykonać je na podstawie prostych instrukcji obrazkowych.

Pacjenci mają możliwość nagrywania swojego głosu podczas wykonywanych ćwiczeń. Dzięki temu łatwiej jest monitorować postępy. Można też przesłać pliki swojemu terapeucie. Pliki nie są zapisywane w aplikacji ani w żadnym innym miejscu sieci internetowej. Trafiają na dysk komputera użytkownika i jedynie on decyduje, komu zechce udostępnić dane.

Aplikacja była prezentowana podczas wielu naukowych konferencji logopedycznych. Jest stale rozwijana we współpracy z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce.     

Link do strony producenta, gdzie można zalogować się do aplikacji: https://afast.pl/


Na koniec aplikacja do rehabilitacji, która nie jest ogólnie dostępna. Pobrać musi ją fizjoterapeuta (odpłatnie), który następnie tworzy konta dla swoich pacjentów i to on decyduje o wysokości opłat za korzystanie.

Rehabio

W przeciwieństwie do poprzednich aplikacji „Rehabio” wymaga ścisłej współpracy między pacjentem a fizjoterapeutą. To fizjoterapeuta aktywuje konto swojego pacjenta i to on określa zestaw ćwiczeń wymaganych do skutecznej rehabilitacji. Aplikacja przeznaczona jest zarówno dla osób rehabilitujących się po wypadkach samochodowych, jak i dla osób obciążających kręgosłup w pracy. 

Na koncie pacjenta zapisywane są wszystkie zalecone ćwiczenia oraz ich wyniki. Co istotne, wyniki dostępne są także dla fizjoterapeuty, który może zdalnie śledzić postępy swoich podopiecznych. Aplikacja umożliwia także komunikację pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą.

Ćwiczenia prezentowane są w postaci filmów video. Dodatkowo można włączyć instrukcje głosowe. Aplikacja posiada funkcję ustawienia przypomnień o zabiegach. 

Producent aplikacji: Samorządowy Informator SMS