Warning: array_filter() expects at most 2 parameters, 3 given in /home/funreh/domains/fundacjarehabilis.pl/public_html/wp-content/themes/reykjavik/library/includes/classes/class-css-variables.php on line 78

Dodatkowa przerwa w pracy osoby niepełnosprawnej

Fundacja Rehabilis

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i pracujesz zawodowo? Poznaj swoje prawa! Przysługuje Ci na przykład dodatkowa przerwa w pracy.

Dodatkowa przerwa w pracy – co mówią przepisy?

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

(art. 17 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

Co to oznacza?

Jeśli pracujesz co najmniej 6 godzin dziennie, przysługuje Ci na mocy Kodeksu pracy przerwa trwająca co najmniej 15 minut i wliczana do czasu pracy. Dokładny czas trwania określa regulamin pracy obowiązujący u Twojego pracodawcy. Najczęściej jemy wtedy posiłek. Jednak pracodawca nie może określić, w jaki sposób wykorzystasz przerwę. Jeśli chcesz w tym czasie poczytać książkę – masz prawo, pod warunkiem, że zmieścisz się w regulaminowym czasie.

Pamiętaj jednak, że jeśli pracujesz krócej niż 6 godzin dziennie, nie masz prawa do przerwy określonej w Kodeksie pracy.

Jako osoba niepełnosprawna, bez względu na stopień niepełnosprawności i liczbę godzin pracy dziennie, masz prawo do przerwy dodatkowej. Ona również wliczana jest do czasu pracy. W przeciwieństwie jednak do Kodeksu pracy tu ustawodawca określił konkretnie zarówno czas jej trwania, jak i cel. Przerwa trwa równe 15 minut. Możesz przeznaczyć ją tylko na gimnastykę lub na wypoczynek. Przy czym określenie, co pozwala Ci wypocząć, należy do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *